در تکریم و معارفه مدیر کل میراث فرهنگی خراسان رضوی مطرح شد؛

 

ميراث فرهنگي تنها سازماني است که بيکاري را ريشهکن ميکند

آيين توديع محمد رحيم رهنما و معارفه ابوالفضل مکرمي فر مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي 28 دي ماه در موزه بزرگ خراسان برگزار شد.

در اين مراسم با تقدير از خدمات محمدرحيم رهنما، مديرکل پيشين، ابوالفضل مکرمي فر، کارشناس ارشد باستانشناسي اين اداره، به عنوان مديرکل جديد ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي معرفي شدمکرمي فر در سال 1383 براي نخستين بار به عنوان مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي منصوب شد و در دولت نهم برکنار و در حوزه پژوهشي اداره کل به فعاليت خود ادامه داد. او پيش از انتصاب اخير مدير پايگاه‌‌هاي پژوهشي ششگانه استان خراسان رضوي مانند پايگاه نيشابور بود.

احمد دانيالي معاون توسعه مديريت و سرپرست معاونت امورمجلس، حقوقي و استانهاي سازمان ميراث فرهنگي کشور ضمن ايراد سخناني در اين مراسم گفت: سازمان ميراث فرهنگي از ادغام سه بخش ميراث فرهنگي گردشگري و صنايع دستي تشکيل شده و بخش ميراث که فرهنگ و قدمت ايران را نشان مي‌دهد و همه، ايران را با اين قدمت مي‌شناسند و ما در دنيا کشوري تمدن‌ساز بوده‌ايم و در تمدن بشري نقش مهمي ايفا کرده‌ايم.

او افزود: در اقليم آب و هوايي ما کشوري منحصر به فرد هستيم و از شمال به جنوب و شرق و غرب با اقليم‌هاي مختلف روبه رو هستيم که اين موضوع جاذبه خوبي براي گردشگران دنيا است. نگاه به نيروها و ظرفيت‌هاي مديريتي درون سازمان در دستور کار ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري است. همچنين در حوزه صنايع دستي، هنرمندان اين مرز وبوم به عنوان سفيران ذوق و هنر و سايقه ايراني در دنيا معروف مي‌باشند. و در تمامي دنيا ميراث فرهنگي به عنوان يک برند مي‌تواند مطرح باشد.

دانيالي تصريح کرد: ميراث فرهنگي مي‌تواند در تمام دنيا مطرح باشد و اين هنر و پيشينه تاريخي سبب شده تا اسلام ستيزي و ايران هراسي رنگ ببازد.

معاون توسعه مديريت سازمان ميراث فرهنگي کشور همچنين گفت: خدمتگزاري به زائران و مجاوران امام رضا(ع) افتخار بزرگي است که نصيب مديران اين استان پهناور شده است و ابوالفضل مکرمي فر به عنوان مدير شايسته اين استان مي‌تواند خدمت بزرگي را در اين راستا به زائران داشته باشد و ميراث فرهنگي نيز مي‌تواند از اين رسالت امانتداري کند.

او گفت: محمد رحيم رهنما اقدامات بزرگي در ميراث فرهنگي انجام دادند و توانست بودجه‌هاي خوبي را جذب کند و به عنوان فردي دانشگاهي از علم و تجربه خود در اين حوزه استفاده کرد.

محمدرحيم رهنما مديرکل پيشين ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي نيز در اين مراسم اظهار کرد: مسائل حوزه ميراث فرهنگي شديد و عميق است و بحران آينده اين استان ممکن است بحران ميراث باشد، بايد با همفکري و همدلي دستگاه‌هاي اجرايي و نمايندگان مشکلات اين حوزه حل شود.

وي با اشاره به اختصاص بيش از يکهزار و 600 ميليارد ريال اعتبار براي اداره کل ميراث استان از بودجه استاني در سال جاري، خاطرنشان کرد: براي حفظ ميراث فرهنگي استان بايد اختيارات به سطوح پايين شهرستاني تسري يابد.

ابوالفضل مکرمي فر مدير کل ميراث فرهنگي خراسان که چند دقيقه ايستاده توسط حضار در اين مراسم تشويق شد نيز ضمن تشکر از معاون سازمان ميراث فرهنگي کشور گفت: اميدوارم بتوانم اين امانتي را که به من سپرده شده است را به يک مسير درست برسانم و در جهت اهداف سازماني ابلاغ شده به نحو شايسته‌اي وظايفم را به ثمر برسانم. البته قطعا بدون تعامل در سطح استان و کشور و بخش خصوصي ميسر نخواهد بود.

او تصريح کرد: نگاه ما حفظ ميراث، توسعه گردشگري، آموزش صنايع دستي و نگاه تخصصي ميراث فرهنگي و رعايت قوانين جاري سازمان است.

مکرمي‌ فر در بخشي ديگر از سخنان خود خاطرنشان کرد: به عنوان نماينده ميراث فرهنگي در خدمت بخش خصوصي در چارچوب قوانين هستم تا توسعه گردشگري را مرحله اجرايي برسانيم و در راستاي اشتغال نيز قدم برداريم چرا که تنها سازمان در کشور هستيم که بيکاري را مي‌تواند ريشه‌کن کند. ما معتقديم نفت تمام شدني است اما ميراث فرهنگي به عنوان سرمايه ملي تمام نشدني است.

گفتني است در اين مراسم حسين تاجيک مشاور رئيس سازمان ميراث فرهنگي کشور، دلبري مدير کل امور استان‌هاي سازمان ميراث فرهنگي کشور، رئيس و اعضاي شوراي اسلامي شهر مشهد، اميني رئيس شوراي هماهنگي اصلاحات در استان خراسان رضوي و برخي از مديران کل دستگاه‌هاي اجرايي استان حضور داشتند.

تاکنون هزار و 500 اثر تاريخي فرهنگي خراسان رضوي در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است. اين تعداد اثر که از سال 1310 تا پايان سال 1393 ثبت و داراي شماره ملي شده‌اند شامل 930 بناي تاريخي، 471 تپه و محوطه تاريخي، 58 مورد ميراث معنوي، 28 مکان رويداد انقلاب اسلامي، چهار اثر طبيعي و دو اثر منقول است. استان خراسان رضوي حدود 10هزار محوطه، بنا و اثر داراي ارزش تاريخي دارد. اين استان همچنين با 100 رشته صنايع دستي داراي حدود 20 هزار هنرمند فعال در اين حوزه است.

14 موزه و 22 مکان تاريخي و فرهنگي در خراسان رضوي زير نظارت اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري هستند.