اشتباهـات میهمانـان

 

۱۰ اشتباه که ممکن است در هتل مرتکب شوید

  علی فرقانی فرد

دانشجوی دکتری گردشگری و مدرس دانشگاه

 

تجربه یک هتل درجه یک، احساسی بسیار خوشایند و دلپذیر است؛ ملافه‌های تمیز و نو، تسهیلات رفاهی مناسب، چشم‌انداز زیبا، و یک روم‌سرویس شاهانه. اما فاصله بسیار اندکی بین یک اقامت رویایی و هدر دادن پول برای یک تجربه بی‌ارزش وجود دارد، و اقدامات خودتان بیشتر از آنچه که فکر کنید در این مسئله تاثیرگذار است. در ادامه، ده مورد از بزرگترین اشتباهاتی که ممکن است در هتل مرتکب شوید و نحوه اجتناب از آنها را می‌خوانید.

 

   صرف‌نظر کردن از ارتقاء اتاق

در اغلب مواقع، بزرگترین اشتباهات شما آن چیزی نیست که انجام می‌دهید، بلکه چیزی است که انجام نمی‌دهید. مسافران باتجربه به خوبی می‌دانند که ارتقاء اتاق ارزان یا رایگان به قدری رایج است که باید همواره در زمان ورود به هتل وضعیت آن را جویا شوید.

لغو شدن رزروها امری غیرعادی نیست، و ظهور گزینه‌های اقامتی اقتصادی نظیر Airbnb بدین معنی است که ممکن است اتاق‌های عالی بدون رزرو باقی مانده باشند. پس حتما در مورد امکان ارتقاء اتاق (مودبانه) سئوال کنید.

بخت یک بار با من یار بود و توانستم به صورت رایگان از اتاقی ساده با حمام مشترک در هال، به یک سوئیت دارای حمام خصوصی ارتقاء یابم. این امر تاثیر بسیار زیادی بر تجربه من داشت و اگر خودم جویای امکان ارتقاء نمی‌شدم، بعید به نظر می‌رسید که کارکنان هتل خودشان این پیشنهاد را به من بدهند. در بدترین حالت، پاسخ آنها منفی خواهد بود. اما بعضی اوقات این پرسش می‌تواند سود زیادی برایتان به همراه داشته باشد.

 

   استفاده نکردن از گاوصندوق

سرقت در هتل ممکن است پدیده‌ای نادر باشد، اما اتاق‌های هتل واقعا ایمن نیستند. شاه کلیدهای زیادی در هتل وجود دارند که ممکن است به دست افراد نااهل بیافتند، همچنین یک فرد به راحتی می‌تواند وارد اتاق در حال نظافت یا اتاقی که درب آن موقتا باز مانده است شود.

قرار دادن وسایل باارزش و لوازم الکترونیکی در گاوصندوق، یکی از اقدامات امنیتی است که باید آن را جدی بگیرید. اگر نگران فراموش کردن وسایلی که در گاوصندوق گذاشته‌اید هستید، از برنامه یادآور (Reminder) تلفن همراه خود استفاده کنید تا پیش از ترک هتل، گاوصندوق را تخلیه نمایید. اطمینان از ایمن بودن وسایلتان بسیار بهتر از رها کردن آنها در ملا عام است.

 

   استفاده از خوراکی‌های موجود در یخچال

ممکن است نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های متنوع و خوشمزه درون یخچال شما را وسوسه کند، اما پیش از آنکه دلی از عزا در آورید، بهتر است نگاهی به قیمت‌های مضحک آنها بیاندازید! حتی اگر قصد مصرف آنها را ندارید، از جا به جا کردن آنها پرهیز کنید؛ برخی از یخچال‌ها دارای سنسورهای حرکتی هستند و به محض جا به جا شدن مواد، هزینه آن را برایتان محاسبه می‌کنند، حتی اگر آن را مصرف نکرده باشید. پس در هنگام گذاشتن باقیمانده شام خود در کنار بطری‌های کوچک ۱۵ دلاری، دقت کافی به خرج دهید!

 

   تمیز دانستن اتاق

عجیب نیست که اتاق‌هایی که توسط افراد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، به سرعت تبدیل به زیستگاه میکروب‌هایی شوند که باعث بیماری شما گردند؛ اما سطوحی که به سادگی قابل تمیز شدن هستند، معمولا کثیف‌ترین سطوح هستند. لازم نیست که کل اتاق را بشویید و تمیز کنید، اما بد نیست از دستمال ضدعفونی‌کننده برای تمیز کردن کلیدهای برق، کنترل تلویزیون، تلفن کنار تخت، کشوها، سینک و دستگیره درب‌ها استفاده کنید.

احتمالا کثیف‌ترین چیزی که در اتاق شما وجود دارد، روتختی‌هایی است که هتل‌ها گاهی اوقات روی پتو و ملافه‌های تمیز می‌اندازند. این روتختی‌ها بسیار سنگین‌تر از ملافه‌ها هستند و بنابراین احتمالا به ندرت شسته می‌شوند (یا اصلا شسته نمی‌شوند)، اما با حوله‌های کثیف، لباس‌های چرک، و با اعضای مختلف بدن میهمانان در تماس بوده‌اند. اگر در اتاقتان روتختی وجود دارد، آن را تا کنید و در جایی بگذارید که مجبور نباشید لمسش کنید. مسلما نمی‌خواهید در تعطیلات آرامش‌بخش خود، بیمار باشید.

 

   از دست دادن تسهیلات رفاهی

آیا تسهیلاتی که هتل شما در اختیارتان قرار می‌دهد را بررسی کرده‌اید یا صرفا بر اساس قیمت، مکان و ... اقدام به انتخاب هتل نموده‌اید؟ سالن ورزشی، استخر، سونا، رخت شویی، و اتاق بازی تسهیلاتی هستند که ممکن است اصلا متوجه وجود آنها در هتل های بزرگ نشوید. نگاهی به وبسایت هتل یا بروشور آن بیاندازید تا مطمئن شوید که از تمام تسهیلات و خدماتی که در اختیار شما قرار می گیرد استفاده کنید، مخصوصا مراقب باشید صبحانه رایگان را از دست ندهید!

 

   قفل نکردن درب اتاق

همانند استفاده از گاوصندوق، قفل کردن درب از درون اتاق توسط زنجیر بالای دستگیره در معمولا نادیده گرفته می‌شود. این کار صرفا برای جلوگیری از سرقت نیست. گاهی اوقات اشتباه رخ می‌دهد و کارکنان دارای شاه کلید ممکن است به تصور عدم حضور میهمان در اتاق، وارد اتاق شوند. خواه فردی بخواهد به منظور سرقت یا به اشتباه وارد اتاق شما شود، قفل کردن درب از درون اتاق می‌تواند از یک افسوس بزرگ یا یک لحظه عجیب و ناخوشایند جلوگیری نماید.

 

   بی‌توجهی به مسیر اضطراری

همه ما این خطا را مرتکب شده‌ایم، اما برای اصلاح آن هیچ وقت دیر نیست. آیا تا به حال واقعاً نقشه مسیر اضطراری پشت درب اتاق خود را خوانده‌اید؟ این نقشه دارای اطلاعات بسیار مهمی است که در مواقعی که مجبور به ترک ناگهانی هتل هستید (مخصوصا مواقعی که برق قطع شده و ساختمان به طور کامل تاریک است) دانستن آنها ضروری است.

 

  خریدن وسایل بهداشتی که فراموش کرده‌اید با خود بیاورید

پیش از اینکه به منظور خریدن وسایل بهداشتی که در خانه جاگذاشته‌اید به داروخانه مراجعه کنید، با پذیرش هتل تماس بگیرید و یا کمد درون حمام را بررسی کنید. هتل‌ها معمولا تیغ، مسواک، دهان شویه، خمیردندان، صابون، کرم، و شانه را به رایگان در اختیار میهمانان قرار می دهند. نوع و میزان این اقلام در هتل‌های مختلف متغیر است، اما احتمالا از چیزهایی که می‌توانید در هتل به رایگان تهیه کنید متعجب خواهید شد!

 

   عدم جستجو برای ساس تختخواب

یک جستجوی سریع برای ساس تختخواب هرگز ایده بدی نیست. حتی هتل‌های لوکس نیز ممکن است قربانی این میهمان‌های ناخوانده شوند. پیدا کردن این ساس‌ها و خونی که بر روی تشک به جای گذاشته‌اند بسیار ساده است. مسلما نمی‌خواهید که حشره‌ای وحشتناک را با خود به خانه بیاورید، پس یک جستجوی ساده و سریع می‌تواند تفاوت بین یک تجربه وحشتناک و یک احساس آرامش واقعی را رقم بزند.

 

  فراموش کردن اشیاء

شارژری که پشت صندلی پنهان شده، کفشی که عقب کشو مخفی شده، و اشیاء قیمتی که در گاو صندوق کمد زندانی شده‌اند: مکان‌های متعددی برای فراموش کردن اشیاء در اتاق هتل وجود دارند، اما یک بررسی سریع می‌تواند تضمین کند که همه چیز را برداشته‌اید. قبل از اینکه چمدانتان را ببندید و سریعاً برای تسویه‌حساب به پذیرش مراجعه کنید، اتاق را به طور کامل بررسی کنید. تمام کشوها و کمدها را باز کنید، حمام را بررسی کنید، و زیر تخت، پشت پرده، و روی همه میزها را نگاه کنید. این کار ۲۰ ثانیه زمان می‌برد، اما ممکن است مانع فراموش کردن لباس مورد علاقه‌تان یا تنها شارژر تلفن همراهتان گردد.

 

منبع:‌ https://www.smartertravel.com