مديريت بحران در سفر

 

بخش نخست

سفر در مفهوم عام خود به معني خارج شدن از شرايط عادي زندگي و ترک محلي است که در آن به سر ميبريد. طبيعتا ماهيت اين موضوع در نفس خود شامل تلاطم و تجربه کردن موارد جديد و ناشناخته است. انسان در سفر به مناطقي ميرود که براي وي آشنا نبوده و تا کنون تجربه ديدن آنها را نداشته، با افرادي آشنا ميشود که پيش از اين با آنها رو به رو نشده است و همچنين در موقعيتهايي قرار ميگيرد که احتمالا پيشتر آنها را تجربه نکرده است. طبيعتا در اين شرايط احتمال وقوع مشکلات پيشبيني نشده بسيار بيشتر شده و هر مسافري ممکن است در حين سفر با مشکلاتي روبه رو شود که در حالت عادي احتمال وقوع آنها کمتر است. اين مشکلات ميتواند بسيار ساده و شامل مواردي از قبيل عدم برقراري ارتباط به دليل ندانستن زبان بيگانه، گم شدن و پيدا نکردن آدرس يا مشکلاتي جديتر از جمله آسيبديدگي و جراحت، ابتلا به انواع بيماريها، مورد حمله قرار گرفتن و يا از دست دادن و گم کردن پول و مدارک باشد.

 

  مريم عالمي

 

 

به هر حال مواجهه با اين مشکلات در صورت داشتن پيش زمينه قبلي و آگاهي مي‌تواند به مراتب آسان‌تر از هنگامي باشد که به يکباره و در زماني که انتظار آن را نداريد با آنها رو به رو مي‌شويد. براي تامين اين هدف شما بايد در زمان پيش از شروع سفر، تا حد ممکن نسبت به شناسائي موارد احتمالي دردسر زا اقدام کرده و تمهيدات لازم را براي اجتناب از آنها را اتخاذ کنيد.

 

   نزديکان خود را در جريان برنامه سفرتان بگذاريد

بهتر است يکي از اقوام يا دوستانتان از برنامه سفر شما اطلاع داشته و کپي مدارک شناسايي بليت و برگه رزرو هتل را در اختيار داشته باشد تا در صورت نياز بتواند به شما دسترسي پيدا کند، علاوه بر اين حتما يک نسخه از تصاوير مدارک خود را در ايميل و تلفن همراهتان ذخيره داشته باشيد. حداقل فايده اين موضوع اين است که شما در صورت مواجهه با مشکلاتي مانند بستري شدن در بيمارستان؛ بازداشت شدن توسط پليس و ... مي‌توانيد اميد داشته باشيد که گم شدن‌ آنها از سوي دوستانتان به پليس و سفارتخانه گزارش داده شده و شما از حمايت‌هاي کنسولي بهره خواهيد برد. موضوع ديگري که بايد حتما در سفرهاي خارجي مراعات کنيد، دادن شماره تماس محل اقامت‌تان به يکي از دوستان معتمد شما است که مي‌تواند در صورت بروز مشکل يا ناپديد شدن شما، مراتب را پيگيري کند.

 

   حتما بيمه سفر داشته باشيد

داشتن بيمه سفر و بيمه سلامتي مي‌تواند اصلي‌ترين برگ برنده شما در سفر باشد. پيشنهاد مي‌شود پيش از شروع سفر و به‌ويژه سفرهاي خارجي؛ حتما خود را بيمه کنيد. اين موضوع اگر چه مستلزم صرف هزينه است، اما قطعا در صورت بروز هر نوع مشکلي در طول سفر، داشتن بيمه به نفع شما خواهد بود. کارت بيمه نامه خود را در طول سفر به همراه داشته باشيد و از آن مانند ساير مدارک خود از قبيل گذرنامه و بليت‌هايتان مراقبت کنيد. قبل از دريافت بيمه‌نامه از شرايط آن کسب اطلاع کرده و مواردي که  تحت پوشش قرار مي‌دهد را شناسايي کنيد. در برخي از کشورها هزينه‌هاي بهداشتي و درماني بسيار پايين است و در برخي کشورها نيز هزينه‌هاي پزشکي بسيار زياد و کمرشکن هستند، در عين حال در بسياري از مراکز درماني و بيمارستان‌ها در سراسر دنيا  قبل از شروع مراحل درماني، شما موظف به پرداخت مبالغ تعيين شده از سوي بيمارستان هستيد. در اين شرايط داشتن کارت بيمه‌نامه مي‌تواند برايتان اين مزيت را داشته باشد که دستکم درگير مسايل مالي نشده و مشکلات پرداخت پول را نداشته باشيد.

 

   تلفنهاي ضروري کشور مقصد را داشته باشيد

بدون ترديد داشتن شماره تلفن‌هاي ضروري و اورژانس کشوري که به آن سفر مي‌کنيد بسيار مهم است. به‌طور معمول در بسياري از کشورها شماره‌هايي مانند 112 يا 911 براي تماس با اورژانس و پليس استفاده مي‌شود. البته اين موضوع يک قانون کلي نبوده و براي نمونه در کشور هندوستان از شماره 100 براي تماس با پليس استفاده مي‌شود، پس بهتر است پيش از شروع سفر نسبت به دانستن شماره‌هاي ضروري اقدام کنيد. شرکت‌هاي ارائه دهنده بيمه‌هاي سفر به‌طور معمول داراي سرويس پاسخگويي تلفني به صورت 24 ساعته هستند که داشتن اين شماره تلفن نيز برايتان ضروري است. از اين گذشته شما بايد شماره تماس  سفارت‌خانه و کنسولگري‌هاي کشور خود را در کشوري که به آن سفر مي‌کنيد داشته باشيد.

  

   به هر نحو ممکن کمک بخواهيد

در شرايط خاصي که شما به عنوان مسافر به هر دليلي دچار آسيب و جراحت مي‌شويد، در نخستين گام تلاش کنيد تا به هر نحو ممکن از ديگران کمک بخواهيد. منظور از کمک، درخواست براي تماس با اورژانس يا پليس است. اگر شرايط و امکانات تماس گرفتن مستقيم را داريد در اين کار ترديد نکرده و با پليس و نيروهاي امداد تماس بگيريد. اگر پس از حادثه شرايط فيزيکي شما مناسب است و همچنين زمان کافي در اختيار داريد خونسردي خود را حفظ کرده و پس از تماس با نيروهاي امداد با سفارتخانه يا کنسولگري‌هاي جمهوري اسلامي ايران در آن کشور تماس بگيريد و اطمينان داشته باشيد با پيگيري‌هايي که از سوي سفارتخانه انجام مي‌شود شما هيچ گونه نگراني نخواهيد داشت. از سوي ديگر شما از طريق سفارت مي‌توانيد کمک‌هاي خود را از خانواده خود سريع‌تر دريافت کنيد. فرض کنيد در بيمارستان بستري شده‌ايد و هيچ چيز نمي‌تواند برايتان شيرين‌تر از حضور يکي از نزديکانتان باشد. بدون ترديد با مساعدت مسئولان کنسولگري و سفارتخانه کشورتان اين خواسته شما به سرعت محقق خواهد شد. 

   مشکل زبان را حل کنيد

در بسياري از موارد ممکن است که شما نسبت به زبان منطقه‌اي که به آن سفر مي‌کنيد آشنايي داشته باشيد. در بيشتر جاهاي دنيا دانستن زبان انگليسي مي‌تواند برايتان بسيار کار راه‌انداز باشد ولي دانستن چند جمله از زبان محلي آن منطقه نيز برايتان بسيار سودمند است. براي حل اين مشکل مي‌توانيد چند جمله کوتاه مانند: من به کمک نياز دارم يا لطفاً به پليس زنگ بزنيد را حفظ کرده و در دفترچه يادداشت خود بنويسيد.

 

   در مراجعه به سفارت کشورتان ترديد نکنيد

زمانيکه شما در کشوري خارجي گذرنامه خود را گم کنيد، اين يکي از وظايف اصلي سفارتخانه‌هاي هر کشوري است که به سرعت برايتان گذرنامه جديدي صادر کنند. در اين صورت شما نياز به گزارش پليس محلي در مورد گم شدن گذرنامه‌تان داريد و اگر به توصيه ما گوش کرده و يک نسخه از آن را در اختيار نزديکان خود قرار داده باشيد و يا در ايميل خود ذخيره کنيد؛ مشکل‌تان با سرعت بيشتري حل خواهد شد. به ياد داشته باشيد که اگر گذرنامه‌تان را گم کرده‌ايد و پس از گزارش دادن و صدور المثني، گذرنامه گم شده‌تان را پيدا کرديد به سفارتخانه اطلاع داده و از گذرنامه قديمي به هيچ عنوان استفاده نکنيد زيرا مشخصات و شماره سريال آن از سوي سفارتخانه و پليس محلي به پليس بين‌الملل گزارش شده و اين اطلاعات به تمامي فرودگاه‌هاي جهان ارسال مي‌شود و آنها موظف هستند که هر شخصي که از اين گذرنامه استفاده کرد را دستگير و به پليس بين‌المللي تحويل دهند.

زمانيکه شما در کشوري خارجي قرباني عمليات تروريستي، دزدي يا خشونت مي‌شويد، سفارت ايران براي احقاق حقوق‌تان به شما کمک کرده و در مراحل مختلف دادگاه و بازپرسي‌هاي اداره پليس در کنار شما خواهد بود.

در صورتيکه شما پول‌تان را در کشوري خارجي گم کرديد بدون ذره‌اي ترديد به سفارتخانه يا يکي از کنسولگري‌هاي ايران مراجعه کنيد. مسئولان سفارت موظف هستند شرايط انتقال سريع پول از سوي خانواده‌تان را براي شما فراهم کرده و در شرايط اضطراري هزينه‌هاي بازگشت شما به ميهن را تقبل نمايند.

در صورتيکه به هر دليلي توسط پليس بازداشت شديد، بر اساس قوانين بين‌المللي شما حق استفاده از کمک‌هاي حقوقي کنسولي کشورتان را داريد. اين کمک‌ها عموما به‌صورت استفاده از وکيل و ارتباط با خانواده‌تان خواهد بود.

اميدوارم اين موضوع براي هيچ يک از شما پيش نيايد ولي در صورتيکه يکي از اتباع ايراني در خارج از ايران فوت کند، اعضاي سفارتخانه و کنسولگري‌هاي ايران موظف به تدارک مقدمات انتقال جسد به ايران هستند.

البته احتمال بروز اين مشکلات در طول سفر ممکن است بسيار کم باشد اما اطلاع داشتن از اين موارد و امکانات و محدوديت‌ها مي‌تواند به شما در مواجهه بهتر با دشواري‌هاي سفر کمک کند.