بايدها و نبايدهاي سفرهاي انفرادي

 

سفر ميتواند در قالب جمعي باشد و گاه نيز ممکن است فردي بر اساس مقتضيات و شرايط خاص خود ناگزير به سفر انفرادي باشد. بر اساس شرايط و موقعيت هر فرد، سفر به تنهايي تجربهاي منحصر بهفرد است که ميتواند جالب و فراموش نشدني و يا در برخي موارد عذابآور و دردناک باشد. در کل هر نوع سفري و با هر منظوري اعم از تجاري، تفريحي، درماني و ... ميتواند به صورت يکنفره انجام شود. امروزه در برخي از هتلها و اقامتگاهها براي مسافراني که به تنهايي سفر ميکنند مزايايي از نظر قيمت و امکانات قايل ميشوند. البته با رواج چادرهاي مسافرتي، نوع جديدي از سفرهاي ارزانقيمت رايج شده که در آن مسافران وسائل مورد نياز خود را براي چند روز در خودرو گذاشته و به مقصد رفته و چادر ميزنند. عموما وسايل پخت و پز نيز شامل اين ملزومات ميشود. ولي اين نوع سفر تنها گزينه سفرهاي ارزان نيست. سفر با کولهپشتي ديگر گزينهاي است که پيش روي دوستداران سفر قرار دارد که توانائي صرف هزينههاي هنگفت براي هتلهاي لوکس و ... ندارند.

 

  مريم عالمي

 

 

   سفر با کولهپشتي

در دنياي گردشگري اصطلاح "backpacking" يا "سفر با کوله‌پشتي" به سفري که در آن گردشگر با صرف هزينه‌اي کم سفر کرده و يک مسير مشتمل بر چند شهر را پشت سر مي‌گذارد، اطلاق مي‌شود. در اين نوع از سفر ديگر تعداد ستاره‌هاي هتل اهميتي ندارد و تنها هدف سفر لذت بردن از سفر و ديدن مکان‌ها و فرهنگ‌هاي جديد و کسب تجربه است و مسافر به همراه کوله‌پشتي خود دل به جاده سپرده و شب‌ها را با اقامت در مسافرخانه‌ها و ميهمانپذيرهاي بين‌راهي سر مي‌کند. در کشورهاي غربي گردشگران همراه با کوله‌پشتي با نام "Backpackers" شناخته مي‌شوند که نام خود را مرهون کوله‌پشتي‌هاي بزرگي هستند که عموما بر پشت خود حمل مي‌کنند.

سفر با کوله‌پشتي يعني نبودن محدوديت براي ديدن جاهاي جديد و آمادگي تجربه کردن غذاها و فضاهاي متفاوت. در اين نوع از سفر چه در داخل شهر و چه در خارج از آن اصلي‌ترين وسيله حمل و نقل، وسايل نقليه عمومي است و ديگر استفاده از وسيله شخصي معني ندارد. البته اين به اين معني نيست که در اين گونه از سفر بايد بي‌خيال بود و مسائل اساسي را رعايت نکرد بلکه بالعکس، در سفر با کوله‌پشتي بايد بسيار سنجيده و معقولانه نسبت به همه امور برنامه‌ريزي کرده و سپس قدم به جاده گذاشت.

 

   بهترين و مفيدترين وسايل را برداريد

به هر حال وقتي قرار است با يک کوله‌پشتي دل به سفر دهيم و از طرفي مقصدمان هم هتل‌هاي آن چناني و گرانقيمت نيست، بايد بهترين و مفيدترين وسايل را براي سفر انتخاب کرد. شما حداکثر مي‌توانيد سه يا چهار دست لباس در کوله‌پشتي خود جا دهيد و از سوي ديگر قرار نيست با استفاده از خدمات خشک‌شويي و ... در طول سفر هزينه‌هاي خود را بالا ببريد پس بهترين انتخاب، لباس‌هايي سبک و راحت است که بتوان آنها را به راحتي شسته و بدون نياز به اتو بر تن کرد. در اين نوع از سفرها بهتر است لباس‌هاي رسمي را فراموش کرده و به‌ويژه در مورد کفش، از کفش‌هاي ورزشي و راحت استفاده کنيد. براي بستن يک کوله‌پشتي مناسب براي سفر اين موارد را حتما به  فهرست خود اضافه کنيد:

n يک قطعه صابون و يک حوله متوسط

n کيسه‌اي براي قرار دادن لباس‌هاي کثيف

n يک قفل آويزي کوچک

n يک ملحفه سفيد

 

   غذا و نحوه تدارک آن

يکي ديگر از مسائلي که در سفرهاي ارزانقيمت و آسان مطرح است، مسئله غذا و نحوه تدارک ديدن آن است، بد نيست در هر محل جديد يکبار غذاي محلي را امتحان کنيد ولي در اين نوع از سفر، مسائل اقتصادي بسيار مهم است. در بيشتر موارد شما امکان تهيه کردن و پخت غذا براي خود را در ميهمانسراها داريد و مي‌توانيد با خريد مواد اوليه، خودتان آشپزي کرده و غذايتان را تهيه کنيد. در اين شرايط به ياد داشته باشيد که وسايل موجود در ميهمانسراها متعلق به عموم بودن و شما بايد در مدتي کوتاه کارتان را انجام دهيد و بلافاصله پس از پايان پخت و پز و پيش از صرف غذايتان، وسايل آشپزيتان را بشوييد. البته به ياد داشته باشيد برخي هتل‌ها و ميهمانسراها يک وعده غذايي مانند شام يا صبحانه را به صورت رايگان به ميهمانان خود مي‌دهند. به‌جز پخت غذا و آشپزي شخصي، رستوران‌هاي ارزانقيمت و کنسرو از ديگر گزينه‌هاي سير کردن شکم گردشگراني است که با کوله‌پشتي سفر مي‌کنند.

 

   نهايت استفاده را از سفرتان ببريد

به خاطر داشته باشيد سفر به تنهايي هميشه به معناي بدون همسفر بودن نيست و در بسياري از موارد گردشگراني که به تنهايي سفر مي‌کنند ممکن است به دليل داشتن مقصد مشترک و هدف مشترک (‌براي نمونه کوهنوردان و غواصان) در بخشي از مسير سفر خود همقدم و همسفر شوند.

سفرهاي يک‌نفره فرصت مناسبي است براي شناختن بيشتر مردم و همچنين فرصتي است براي شناسايي خود و توانايي‌ها و ضعف‌هايي که شايد تا کنون از وجود آنها غافل بوديم. در طول سفر يک‌نفره شما فرصت خوبي در اختيار داريد تا از ساير مردم در مورد علاقمندي‌هايشان سئوال کرده و يا حتي با دليلي ساده مانند پرسيدن آدرس همکلام شويد. در سفرهاي يکنفره بهتر است در قيد بند تشريفات نباشيد و وقتي خانواده همراهتان نيست و شما نيز تصميم داريد با کم‌ترين هزينه، بيشترين استفاده را از سفر خود ببريد هيچ اشکالي ندارد اگر شب را در اقامتگاه‌هاي ارزان‌تر به سر ببريد يا قيد هتل را بزنيد و به ميهمانسراها و اقامتگاه‌هاي ارزانقيمت سري بزنيد. البته ذکر اين نکته ضروري است که براي سفر يک‌نفره اصلا منطقي نيست اتومبيل خود را برداشته و به جاده بزنيد. در اين صورت شما شانس تماس با مردم و لذت از سفر را از دست خواهيد داد و عملا احساس تنهايي خواهيد کرد. بهتر است براي سفرهاي يک‌نفره اگر توانايي‌اش را داريد از دوچرخه يا در غير اين صورت از وسايل نقليه عمومي مانند اتوبوس يا قطار استفاده کنيد. فراموش نکنيد وقتي با افراد غريبه برخورد مي‌کنيد رفتارتان توام با احترام و مهرباني باشد و به هيچ عنوان سعي نکنيد در صورتيکه افراد غريبه از حضور شما استقبال نمي‌کنند حضور خود را تحميل کنيد.

 

   امنيت و سلامت در سفرهاي يک نفره

در سفرهايي که به تنهايي انجام مي‌دهيد فراموش نکنيد که رعايت مسايل امنيتي و احتياط بسيار مهم است زيرا در اين شرايط فردي آشنا و از نزديکان و افراد مورد اعتماد شما در کنارتان حضور نداشته و به همين دليل بايد مراتب احتياط را بيشتر رعايت کنيد. براي نمونه در جاييکه غريب هستيد در مورد خوردن و آشاميدن احتياط کنيد. مطمئن شويد که نوشيدني در حضور شما باز مي‌شود و از قبول هر گونه نوشيدني و خوردني از افراد غريبه خودداري کنيد. سعي کنيد در رستوران‌ها و کافه‌ها به‌خصوص در بين راه قبل از سفارش دادن غذا يا بعد از تمام شدن آن به دستشويي برويد و به هيچ وجه در بين غذاخوردن، ميزتان را ترک نکنيد. احتمال دارد افرادي شما را تعقيب کرده و در اين فرصت در غذا يا نوشيدني شما داروي خواب‌آور بريزند. سعي کنيد پول و مدارکتان در جاي امن قرار دهيد و از خارج کردن بي‌مورد آن خودداري کنيد و به ياد داشته باشيد سفر با اتوبوس و قطار امن‌تر از سفر با تاکسي و خودروهاي مسافربر است.

به سلامت خود در طول راه بسيار اهميت دهيد و موارد بهداشتي را رعايت کنيد زيرا شما تنها هستيد و در صورت درگير شدن با بيماري، قطعا به مشکل برخورد کرده و کسي را نيز براي پرستاري و مراقبت از خود نداريد. پس کوچک‌ترين کسالت را جدي گرفته و سريعا به پزشک مراجعه کنيد. در طول سفر به هيچ عنوان با افراد مشکوک مراوده نداشته باشيد. موضوع ديگري که در طول سفرهاي يک نفره بايد به خاطر داشته باشيد، عدم حضور در مناطق پر خطر و ناامن است. در خاتمه حتما به يکي از نزديکانتان در مورد برنامه سفر خود اطلاعات کافي ارائه کرده و به طور مستمر در تماس باشيد. به اين ترتيب در صورت عدم تماس از سوي شما، وي قادر خواهد بود به سرعت مقامات مربوطه را مطلع کرده و با توجه به داشتن اطلاعاتي از جمله آخرين محل سکونت و هدف بعدي شما، احتمال دسترسي شما به کمک بسيار افزايش يافته و امنيت شما تامين مي‌شود. علاوه بر اين مورد، حتما يک نسخه الکترونيکي از تمامي اسناد و مدارکتان را در فضاي مجازي و محلي امن مانند ايميل‌تان ذخيره کنيد. به اين ترتيب در صورت گم شدن اين مدارک، به سادگي و از هر جائي امکان دسترسي به يک نسخه از آنها را خواهيد داشت.