حمل پول نقد در سفرهاي خارجي

در سفرهاي خارجي يکي از موارد بسيار مهم براي هر مسافر، بحث حمل ارز مورد نياز خود و نحوه تبديل آن به ارز کشور مقصد است. مطلب پيش رو نکاتي را در اين رابطه به نظر خوانندگان گرامي ميرساند

 

 

  مريم عالمي

 

 

  برآورد دقيق داشته باشيد

در ابتدا اولين و مهمترين نکته براي اين موضوع، داشتن برآورد دقيقي از هزينه‌هاي پيش رو در سفر بوده و توصيه مي‌شود همواره مقداري بيشتر از ميزان پيش‌بيني شده هزينه‌هاي سفر به همراه داشته باشيد. سعي کنيد با توجه به نرخ تورم و هزينه‌هاي مدت اقامت خود در کشور مقصد به ميزان کافي ارز خارجي تهيه کنيد و تقريبا از برآورد خود بين 15 تا 20 درصد نيز اضافه‌تر به عنوان ذخيره براي شرايط اضطراري تهيه کنيد.

 

  از صرافيهاي معتبر و با اخذ رسيد بخريد

موضوع بسيار با اهميت ديگر در اين رابطه، نوع و محل تهيه ارز مورد نياز است. بر اساس قانون شما مي‌توانيد براي يکبار در طول سال از تسهيلات ارز مسافرتي استفاده کنيد. براي اين منظور شما بايد پيش از سفر خود با داشتن بليت، گذرنامه و رواديد خود به يکي از شعب اعلام شده رفته و پس از انجام مراحل قانوني، هزينه ريالي ارز مسافرتي خود را در بانک واريز کرده و اين ارز را از بانک شعبه فرودگاه و پيش از پرواز دريافت کنيد. به خاطر داشته باشيد که براي دريافت اين ارز حداقل به زماني حدود نيم ساعت يا بيشتر نياز داريد پس زمان کافي را براي انجام اين عمليات در نظر گرفته و در ساعت مناسب به فرودگاه مراجعه کنيد. طبيعتا ارزي که از بانک دريافت مي‌کنيد، اصلي و بدون اشکال است اما اين مبلغ معمولا کفاف تمامي هزينه‌هاي سفر يک فرد را نداده و مسافران معمولا نياز به تهيه مقدار بيشتري ارز دارند. همواره اين ارز اضافي را که بايد با قيمت آزاد تهيه کنيد از صرافي‌هاي معتبر و با اخذ رسيد بخريد. به خاطر داشته باشيد که خطر خريد ارزهاي تقلبي از افراد و مراکز غير مجاز بسيار زياد بوده و مي‌تواند علاوه بر از بين رفتن پول شما، دردسرهاي جدي در پي داشته و شما را در طول سفر با مشکلاتي عديده رو به رو کرده و حتي سر و کارتان را به اداره پليس در يک کشور خارجي انداخته و موجب بازداشت شدن شما شود.

 

  از ارزهاي مرجع مانند دلار و يورو استفاده کنيد

توصيه مي‌شود براي تهيه ارز مورد نياز خود از ارزهاي مرجع مانند دلار و يورو استفاده کنيد زيرا ضريب امنيتي اين ارزها بالاتر بوده و در همه جاي دنيا امکان تبديل آن وجود دارد. البته در صورتيکه امکان خريد ارز کشور مقصد به ميزان مورد نياز شما از طريق صرافي‌هاي رسمي وجود دارد، بهتر است اول مطمئن شويد اگر مستقيما ارز کشور مقصد را در ايران تهيه کنيد به نفع شماست يا تهيه يک واحد پول واسطه مانند دلار يا يورو و سپس تبديل اين ارز در کشور مورد نظر از نظر اقتصادي بهتر است؟ عموما گزينه دوم براي شما مقرون به صرفه‌تر است اما به هر حال استثناهايي هم وجود دارد و بهتر است قبل از اقدام به خريد ارز نسبت به کسب اطلاعات لازم در اين زمينه اقدام کنيد. براي اين منظور مي‌توانيد از وب‌سايت‌هاي رسمي و مرجع مربوط به کشور مورد نظر خود استفاده کرده و نرخ برابري دلار و واحد پول آن کشور را بررسي کرده و با انجام محاسبات مربوطه به سادگي دريابيد که تبديل ارز مرجع براي شما به صرفه‌تر است يا خريد ارز آن کشور در صرافي‌هاي داخل ايران. براي مثال شما تصميم داريد تا به کشور استراليا سفر کنيد و در مهياسازي براي سفر، نرخ ارز همراه شما از جنس يورو است، مسلما استفاده از يورو در کشور استراليا براي شما به صورت مستقيم امکانپذير نخواهد بود و نياز به تبديل ارز خود به نرخ رايج در مقصد خواهد داشت، به اين ترتيب براي استفاده از پول رايج در اين کشور دو راه در پيش خواهيد داشت: اول اينکه در صرافي‌هاي فرودگاهي (در توقف‌هاي بين مسير و تغيير هواپيما) اقدام به خريد و تبديل ارز خود کرده يا اينکه در کشور مقصد بدون آگاهي از قوانين جابه جايي ارز و محل قرارگيري مراکز انجام اين کار، براي تبديل ارز اقدام نماييد ولي هر دو روش در نوع خود مي‌تواند خطرساز باشد زيرا در بسياري از کشورها نرخ تبديل ارز به صورت واضح توسط دولت اعلام نمي‌شود و همين موضوع فضاي کلاهبرداري براي صرافان خارج از کشور را فراهم خواهد ساخت و در اين شرايط دسترسي فوري به سايتي معتبر که نرخ تبديل جهاني ارز را نشان دهد نيز براي شما وجود نخواهد داشت و در صورت وجود چنين امکاني نيز ميزان صحت اطلاعات اين سايت جاي شک و ترديد را براي کاربر باقي خواهد گذاشت ولي راه‌حل بسيار ساده و کارآمدي براي اين موضوع وجود دارد و آن نيز استفاده از نرم‌افزارهاي تبديل ارزهاي بين‌المللي به صورت آنلاين است. البته خود گوگل نيز سرويسي مرتبط با اين موضوع دارد که به نسبت دقيق و قابل اعتماد است.

 

  ميزان مجاز ارز همراه مسافري را بدانيد

بهتر است پيش از سفر و برنامه‌ريزي براي مقدار ارزي که به همراه خواهيد داشت، از قوانين کشور ايران و کشور مقصد در زمينه ميزان مجاز ارز همراه مسافري اطلاع حاصل کنيد. بر اساس قوانين ايران؛ ورود ارز به کشور، به هر ميزان آزاد بوده و بديهي است مسافرين ورودي بايد ارز همراه خود را با تسليم اظهارنامه ارزي به شعب بانک ملي مستقر در مبادي ورودي اظهار و گواهي دريافت کنند.

به موجب مقررات بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران خروج وجه نقد حداکثر به مبلغ 5000 دلار (و يا معادل آن به ارزهاي ديگر) توسط هر مسافر امکانپذير است. خروج وجه نقد بيش از سقف تعيين شده موکول به ارائه اظهارنامه ارزي و يا اعلاميه بانکي مربوط (و يا هر سند بانکي که مبين پرداخت وجه به صورت اسکناس از محل حساب ارزي يا فروش ارز باشد) توسط مسافر خواهد بود. البته بر اساس قوانين ارزي کشور، خروج نقدي ارز در قالب چک و يا چک‌هاي مسافري بانکي بلامانع است. از سوي ديگر ميزان خروج و ورود ريال ايراني همراه مسافر حداکثر500 هزار ريال است پس بهترين توصيه همراه داشتن يک کارت عابر بانک ايراني است که در هنگام برگشت به ايران اگر نياز به پول داشتيد از آن استفاده کنيد.

 

  شمارههاي سريال ارز خود را يادداشت کنيد

در اينجا مجددا تاکيد مي‌کنيم که ارز مورد نياز خود را حتما از بانک و يا صرافي‌هاي معتبر تهيه و از اعتماد به افرادي که نمي‌شناسيد خودداري کنيد زيرا گاهي ممکن است اين افراد با تطميع شما و تبديل پول با نرخ بيشتر از مراکز قانوني به شما ارز تقلبي بفروشند. يکي ديگر از موارد امنيتي در مورد ارز و تبديل آن اين است که شماره‌هاي سريال ارز خود را يادداشت کنيد تا در صورت دزديده شدن يا بروز هر مشکل ديگري، بتوانيد اين اطلاعات را در اختيار پليس قرار دهيد.

 

  براي تبديل کردن دلار به صرافيهاي معتبر مراجعه کنيد

در فرودگاه مقصد در صورتيکه ارز آن کشور را به همراه نداريد؛ نسبت به تبديل ارز در صرافي‌هاي داخل فرودگاه اقدام کنيد. البته معمولا اين صرافي‌ها نرخي بسيار بيشتر از ساير صرافي‌ها از شما مطالبه کرده و توصيه مي‌شود تنها مقدار کمي ارز در اين مراکز تبديل کرده و به ياد داشته باشيد که معمولا اگر يک صد دلاري را تبديل کنيد براي اولين مرحله شما کفايت خواهد کرد. از سوي ديگر هميشه پيش از تبديل کردن؛ نرخ روزانه آن را از طريق اينترنت محاسبه کرده و در صورت عدم دسترسي به اينترنت نيز بهتر است نرخ چند صرافي را با يکديگر مقايسه و به تابلوي مقابل صرافي‌ها دقت کنيد تا به بالاترين قيمت اين کار را انجام دهيد. از اين به بعد هم براي تبديل کردن دلار تنها به صرافي‌هاي معتبر يا بانک‌ها مراجعه کنيد و در قبال فروش دلار خود در کشورهاي خارجي تقاضاي دريافت رسيد کنيد.

 

  افتتاح حساب ارزي در بانکهاي ايراني

به ياد داشته باشيد تعدادي از بانک‌هاي ايراني در برخي کشورها داراي شعبات ارزي هستند. قبل از سفر نسبت به وجود چنين شعباتي تحقيق کرده و در صورت  وجود چنين خدماتي مي‌توانيد در ايران يک حساب ارزي در آن بانک افتتاح و در هنگام مسافرت با مراجعه به شعبه بانک در آن کشور پول خود را در چند نوبت دريافت کنيد. توجه داشته باشيد که اين شعبه در شهر مورد نظر شما در آن کشور باشد و قبل از سفر نسبت به اخذ آدرس دقيق شعبه ارزي بانک مورد نظرتان در کشور خارجي مورد نظرتان اقدام کنيد.

 

  پول خود را به سه بخش تقسيم کنيد

هرگز کل پول همراه خود را در يک مکان قرار ندهيد بلکه سعي کنيد اين مبلغ را به دو يا سه بخش تقسيم کنيد و در مکان‌هاي مختلف قرار داده و همراه داشته باشيد.

 

  در هنگام گشت و گذار وجه مورد نياز خود را همراه داشته باشيد

از نشان دادن پول همراه خود در مجامع عمومي و مکان‌هاي پر جمعيت، اجتناب کرده و سعي کنيد تنها به ميزان مورد نياز از جيب خود پول خارج کنيد. از رفت و آمد به تنهايي در شب و يا در مکان‌هاي خلوت يا مشکوک‌، خودداري کرده و از سوار شدن در اتومبيل‌هاي غير از خودروهاي نقليه عمومي اجتناب نماييد.

بهتر است به منظور جلوگيري از اتلاف وقت، مقدار کمي پول رايج کشور مورد نظر را براي تامين مخارجي از جمله هزينه تاکسي فرودگاه تا محل اقامت و مواردي مانند آن تهيه کنيد.

در هنگام گشت و گذار تنها وجه نقد مورد نياز خود را حمل کرده و مابقي پولتان را در صندوق امانات هتل قرار دهيد. البته بيشتر هتل‌هاي معتبر دنيا در اتاق‌هايشان، گاوصندوق‌هاي کوچکي قرار داده‌اند که شما در هنگام ورود مي‌توانيد رمز جديد بر روي آن قرار داده و مدارک، پول و اشيا قيمتي خود را در آن بگذاريد. از توضيح برنامه سفر و ميزان پول موجودي خود به ديگران خودداري کنيد.

 

  در فرودگاه ميان مسير به اندازه نياز ارز تهيه کنيد

مورد ديگري که بيشتر براي مسافران ترانزيت پيش مي‌آيد مسئله تبديل ارز در فرودگاه ميان مسير است. به عنوان مثال شما عازم کشور سومي هستيد که پرواز شما براي چند ساعت در کشور ديگري توقف دارد و شما مي‌بايست در سالن ترانزيت فرودگاه منتظر بمانيد. در اين شرايط شما براي خريد، نياز به ارز معتبر اين کشور را داريد که مي‌توانيد از صرافي‌هاي فرودگاه تهيه کنيد. توصيه مي‌کنيم تنها به اندازه نياز، ارز خود را تبديل کنيد چون بعدها اين ارز به درد شما نخواهد خورد.