بهتـرين غربـي

 

Best Western International Hotels & Resorts

 

مجموعه زنجيرهاي هتل و اقامتگاههاي بينالمللي Best Western International Hotels & Resorts  از 4 هزار و 100 هتل و متل تشکيل شده است. در حال حاضر دفتر مرکزي اين مجموعه هتل زنجيرهاي، در فينيکس آريزونا ايالات متحده آمريکا قرار دارد که دو هزار و 163 هتل را در آمريکاي شمالي اداره ميکند. در واقع عنوان هتلهاي اين زنجيره در آمريکا، هتل و اقامتگاههاي بهترين غربي بوده و در خارج از آن در آسيا و اروپا با عنوان هتل و اقامتگاههاي بينالمللي بهترين غربي شناخته ميشوند. نام اين مجموعه در اصل از محل اولين شعبه اين هتلها که در غرب رودخانه مي سي سي پي در ايالات متحده آمريکا قرار داشت، گرفته شده است.

 

    فاطمه کردي

دانشجوي دکتري باستانشناسي

 

  سريعترين، بهترين و گستردهترين

اين مجموعه بدون شک عنوان سريع‌ترين رشد هتل‌هاي زنجيره‌اي را در آسيا و خاورميانه به خود اختصاص داده و به عنوان يکي از بزرگترين مجموعه هتل‌ها در جهان شناخته شده است. هتل Best Western International Hotels & Resorts در سال 1946 ميلادي توسط ام. کي. جئورتين (M.K. Geurtin) در سال‌هاي پس از جنگ جهاني دوم در ايالات متحده آمريکا تاسيس شده است. در اين دوره بيشتر هتل‌ها در شهرهاي خيلي بزرگ ساخته و يا هتل‌هاي کوچک خانوادگي در کنار جاده‌ها ايجاد مي‌شدند. در کاليفرنيا يک شبکه سيستم ارتباطي اپراتورهاي هتل‌ها وجود داشت که هر هتل با هتل ديگر توسط شبکه تلفني مرتبط مي‌شد. اين شبکه کوچک و غيررسمي در مجموعه زنجيره‌اي هتل و اقامتگاه‌هاي بهترين غربي توسط ام. کي. جئورتين ترقي پيدا کرد.

اين مجموعه در سال 1962 ميلادي عنوان بهترين ارائه خدمات ميهمانداري در هتل‌ها را در کل ايالات متحده آمريکا دريافت کرد و پس از آن در سال 1963 گسترده‌ترين مجموعه زنجيره‌اي هتل‌ها را با 699 سهامدار و 35 هزار و 201 اتاق به دست آورد. مجموعه بهترين غربي از سال 1946 تا سال 1964، در زمينه بازاريابي با کوآليتي کورتز (Quality Courts) پيشرو زنجيره ميهمانخانه‌هاي کوآليتي (Quality Inns) به همکاري پرداخت که اين همکاري زياد طول نکشيد و در نهايت رها شد.

 

  پايهگذاري متلهاي بهترين شرقي

هتل و اقامتگاه‌هاي بهترين غربي در سال 1964 با پايه‌گذاري متل‌هاي بهترين شرقي در شرق رودخانه مي سي سي پي، اقدام به توسعه اين مجموعه نمود، البته بايد ذکر کرد که لوگوي اين هتل، همان لگوي هتل بهترين غربي است. در اين سال لوگوي مجموعه با نقش يک تاج طلايي طراحي شد که در سال 1996 ميلادي با يک طرح آبي و زرد تعويض شد. در نهايت اين مجموعه در سال 2015 به طراحي يک لوگوي جديد خانوادگي پرداخت که جايگزين لوگو اصلي شد و در آن علامت بهترين غربي مضاعف (Best Western Plus) و بهترين غربي برتر (Best Western Premier) اضافه شد.

در سال 1967 متل‌هاي بهترين شرقي در سرتاسر کناره رودخانه به بهترين غربي تغيير نام داده شد و اين باعث شد تا مجموعه بهترين غربي در امر بازاريابي به يک موفقيت مهم دست پيدا کند و در دهه 1970 ميلادي عنوان بزرگترين هتل‌هاي زنجيره‌اي نصيب اين مجموعه شد.

هتل و اقامتگاه‌هاي بهترين غربي، در سال 1967 ميلادي با ساخت هتل‌هاي خود در مکزيک، در سال 1981 ميلادي در استراليا و نيوزلند به گسترش اين مجموعه پرداخت که سود بسيار بالايي را براي اين مجموعه در بر داشت.

مي‌توان گفت سابقه کار شعبه‌هاي اين مجموعه در آمريکا به 68 سال و در اروپا به بيش از 38 سال مي‌رسد. لازم به ذکر است که در نام شعبه‌هايي از اين مجموعه که در خارج از آمريکا پايه‌گذاري شدند، عنوان بين‌المللي ذکر شده است. در حال حاضر بهترين غربي استراليا و نيوزلند با 205 سهامدار در يک گروه (11 سهامدار در نيوزلند و 194 در استراليا) مشغول فعاليت است.

در سال 1978 ميلادي شعبه ديگري از اين مجموعه در بريتانيا پايه‌گذاري شد. اين عمل در حالي انجام شد که تبادل هتل‌هاي انگلستان از جمله هتلداران مستقل بريتانيا از محل‌هاي کليدي انگلستان، با پذيرش تغيير نام تجاري اين شعبه به بهترين غربي بريتانيا، با اين مجموعه وارد تجارت شدند. در حال حاضر حدود 280 شعبه از هتل‌هاي بهترين غربي در بريتانيا وجود دارد. در سال 2008 نخستين هتل پنج ستاره اين مجموعه در شهر پراگ، پايتخت کشور جمهوري چک افتتاح شد. گفته مي‌شود سود خالص اين مجموعه هتل زنجيره‌اي در سال، رقمي برابر با 206 ميليون دلار است. 

در تاريخ 21 ماه مي سال 2013، هتل و اقامتگاه‌هاي بين‌المللي بهترين غربي اعلام کرد که مديريت هتل گرين هيل يا هتل تپه سبز (Green Hill Hotel) در يانگون (Yangon)، ميانمار (Myanmar) را به دست آورده است. اين هتل با مالکيت مجموعه و لوگوي بهترين غربي در حال حاضر در بورمه (Burma) ميانمار در حال فعاليت است و به عنوان اولين شعبه هتل بهترين غربي در اين کشور شناخته مي‌شود.

 

  هتلهاي زيرمجموعه هويت مستقل دارند

اين مجموعه فهرستي از استانداردهايي را منتشر کرده‌ است که هر هتل نيازمند حفظ آن است. اما در عين حال هتل‌ها مجاز هستند تا استقلال هويتي خود را حفظ کنند. با اينکه آنها بايد لوگوي بهترين غربي را مورد استفاده قرار دهند اما مي‌توانند با داشتن اين علامت و اينکه جزئي از اين مجموعه هستند، نشانه و علامت ويژه مستقل خود را در کنار اين لوگو نيز به کار ببرند. به عنوان مثال مي‌توان به بهترين غربي مسافرخانه ادوبي (Best Western Adobe Inn) در سانتا روزاي(Santa Rosa) نيومکزيکو (New Mexico) و يا بهترين غربي مسافرخانه برکشاير (Best Western Berkshire Inn) در بثل (Bethel) کانکتيکات (Connecticut) در ايالات متحده آمريکا اشاره کرد.

ضمن اينکه در ايالات متحده آمريکا سهامداران بهترين غربي مي‌توانند براي خود متل‌ها، مسافرخانه‌ها و يا هتل‌هاي تمام سرويس را ساخته و اداره کنند. در اين کشور مجموعه‌هاي زنجيره‌اي کوچکتر نيز هستند که با همان مديريت شعبه‌اي از بهترين غربي در حال فعاليت است. براي نمونه در يک زمان هتل‌هاي بهترين غربي ميدوي (Best Western Midway Hotels) در ميانه غربي ايالات متحده آمريکا افتتاح شد در حاليکه سهامداران آن در خارج از اين کشور داراي هتل‌هايي ديگر هستند. مي‌توان گفت بيش از 90 درصد سهامداران هتل‌هاي بهترين غربي در اروپا داراي هتل‌هاي سه يا چهار ستاره هستند. 

 

  سيستمي سه لايه

در سال 2011 ميلادي اين مجموعه تصميم مي‌گيرد تا از سيستم  گسترده کردن به سيستمي به نام سيستم سه لايه از بهترين غربي، بهترين غربي مضاعف (Best Western Plus) و بهترين غربي برتر (Best Western Premier) تغيير سياست دهد. در اين سال اين مجموعه عنوان‌هاي "بزرگترين هتل‌هاي زنجيره‌اي جهان" و "بزرگترين هتل‌هاي خانوادگي جهان" را به خود اختصاص داد.

يک هتل بهترين غربي، داراي امکانات اوليه همچون قهوه‌ساز در اتاق، تماس تلفني محلي رايگان، صبحانه رايگان، تلويزيون کابلي، اينترنت WiFi رايگان و غيره است.

يک هتل بهترين غربي مضاعف علاوه بر امکانات يک هتل بهترين غربي، داراي يک اتاق تناسب اندام، يک استخر شنا، اتاق تجارتي و اتاق رختشويي نيز است.

و اما يک هتل بهترين غربي برتر، علاوه بر امکانات يک هتل بهترين غربي مضاعف، داراي محل غذاخوري، مبلمان بسيار باکيفيت، مصرف روزانه حوله و محصولات حمام، محل فروشگاه براي ارائه تنقلات و يا ملزومات، اتاق ملاقات و يک تلويزيون LCD با کانال‌هاي HD است.

لازم به توضيح است، مجموعه بهترين غربي يک هزينه خاص را به عنوان هزينه اوليه اعلام کرده که براي هر اتاق بيشتر، اين هزينه افزايش پيدا مي‌کند.

همچنين اين مجموعه خدمات رزرو و هويت برند براي همه هتل‌هايش در سراسر جهان را فراهم مي‌سازد. به طوريکه داراي مراکز رزروهاي چند زبانه‌اي در فينيکس (Phoenix) و ميلان ايتاليا است. در انگلستان، يک هزينه خدمات اضافي در رزرو تلفني به عنوان حق استفاده از شماره تلفن محاسبه مي‌شود.