برترين کشورهاي اکوتوريسم

 

    احسان محمدحسيني

اين روزها صحبت از محيط زيست و لزوم حفظ آن به يکي از دغدغههاي اصلي دولت مردان و فعالان زيستمحيطي در سراسر جهان تبديل شده و صنايع مختلف نيز موظف به رعايت اين موضوع در قالب قوانين و دستورالعملهاي ملي و بينالمللي هستند. در اين ميان صنعت گردشگري نيز به عنوان صنعتي که با بخش بزرگي از مردم جهان سر و کار دارد، رويکرد ويژه خود را به حفظ محيط زيست دارد که از آن با عنوان اکوتوريسم يا گردشگري بر پايه محيط زيست ياد ميشود. در برخي تعاريف، از اکوتوريسم با عنوان سفر سبز نيز ياد شده است که هدف اصلي آن سفر و طبيعتگردي بدون آسيب رساندن به طبيعت است. در اکوتوريسم موارد و مسايل مختلفي از قبيل عدم آلوده کردن طبيعت، عدم بر هم زدن توازن طبيعت از طريق انتقال دانههاي گياهان و گونههاي غير بومي به يک منطقه، کاهش مصرف انرژي و تاکيد بر مصرف انرژيهاي تجديد پذير و پاک، حفاظت از طبيعت و عدم آسيب رساندن به آن از طريق اقداماتي مانند روشن کردن آتش و ... و در نهايت تشويق گردشگران به استفاده از وسايل نقليه عمومي است. هدف اصلي کليه موارد ذکر شده نيز، حفظ منابع طبيعي و محيط زيست سيارهاي است که در آن زندگي ميکنيم.

در اين ميان برخي از مراکز معتبر و فعال در زمينه اکوتوريسم با فراهم کردن امکانات مناسب در اين زمينه، گردشگران را به انجام سفرهاي سبز تشويق ميکنند. در اين نوع از سفر، تاکيد بر حفظ محيط زيست، آشنائي و ديدار با طبيعت و مردم بومي منطقه و همچنين اقامت در هتلهايي است که از انرژيهاي تجديدپذير مانند انرژي خورشيدي، باد و ... استفاده کرده و فاقد آلاينده هستند.

در گردشگري بر مبناي اکوتوريسم مسافران از غذاهاي محلي و بومي مناطق مختلف استفاده ميکنند چرا که تجربهاي خاص و به ياد ماندني خواهد بود و در صورتيکه غذاهاي محلي با ذائقه شما در تضاد بود، ميتوانيد براي پيدا کردن رستورانهاي زنجيرهاي که در محل زندگيتان نيز وجود داشته، اقدام کنيد. آنچه در سفرهاي سبز بسيار مهم تلقي ميشود و بر آن تاکيد ميگردد، تميز نگه داشتن محلي است که بازديد ميکنيد. هر محل را به گونهاي ترک کنيد که آسيبي به آن نرسانده باشيد.

شايد بسياري از شما شعار مشهور فعالان  اکوتوريسم را شنيدهايد که "در طبيعت هيچ چيز از خود باقي نگذار به جز رد پايت و از طبيعت هيچ چيزي نگير به جز عکس!"

از ديگر توصيههاي ارائه شده در راستاي اکوتوريسم، تحريم خريد محصولات و سوغاتيهايي است که از طريق کشتن حيوانات تهيه ميشوند. براي نمونه جانوران دريايي خشک شده تزئيني، لباسهاي تهيه شده از پوست حيوانات، مجسمههاي ساخته شده از استخوان و عاج حيوانات و ... از مواردي هستند که ميتوانيد با نخريدن آنها به محيط زيست کمک کنيد.

متاسفانه در سالهاي اخير بسياري از مناطق ديدني و طبيعي جهان از بين رفتهاند و اصليترين دليل آن تغييرات آب و هوائي است. با تاکيد بر اين موضوع، اهميت اکوتوريسم دو چندان شده و تلاش ميشود طبيعت منطقه براي نسلهاي آينده حفظ شود. در اکوتوريسم گردشگران ميتوانند به مناطق بکر و طبيعي و زيباي هر کشور سفر کرده و در عين حال بايد مسئوليتپذير بوده و از طبيعت حفاظت کنند. در اين ميان برخي از کشورها در زمينه اکوتوريسم موفقتر از سايرين بوده و به نوعي در اين رابطه پيشرو محسوب ميشوند. سياست اصلي کشورهاي فوق، بازگردندان سود ناشي از اکوتوريسم به حوزه محافظت از طبيعت است. در اين يادداشت به معرفي پنج کشور برتر در زمينه اکوتوريسم در جهان ميپردازيم.

 

  کاستاريکا

اين کشور نسبتا کوچک در آمريکاي مرکزي به عنوان اصلي‌ترين کشور جهان در زمينه اکوتوريسم شناخته شده و نام آن در بين گردشگران به عنوان کشوري با جاذبه‌هاي طبيعي گردشگري متعدد و فراوان که به خوبي از آنها حفاظت مي‌شود، شهرت دارد. به طور کلي کشورهاي آمريکاي مرکزي؛ کارائيب و آمريکاي جنوبي با سواحل زيباي خود در حاشيه درياي کارائيب و اقيانوس آرام داراي يک چهارم جنگل‌هاي استوائي جهان هستند که اين موضوع خود اصلي‌ترين جاذبه گردشگري آنها محسوب مي‌شود. در کشور کاستاريکا علاوه بر جنگل‌هاي باراني و استوائي، کوهستان‌ها و قله‌هاي آتشفشاني و تنوع گياهي و جانوري مناسبي وجود دارد که تلفيق آن با مراکز اقامتي دوستدار محيط زيست و سياست‌هاي اين کشور در زمينه ترويج اکوتوريسم، نام آن را در صدر فهرست کشورهاي دوستدار طبيعت در زمينه گردشگري قرار داده است.

   نروژ

احتمالا وقتي صحبت از اکوتوريسم مي‌شود، احتمال کمي وجود دارد که نام نروژ به ذهن خطور کند اما فرهنگ و قوانين دوستدار محيط زيست در اين کشور سبب شده صنعت گردشگري نيز تحت تاثير قرار گرفته و اين موضوع به طور ويژه در مناطق شمالي اين کشور و به ويژه آب‌دره‌هاي (Fjords) واقع در نروژ نمود بيشتري داشته باشد. در حقيقت آبدره‌هاي شمال نروژ به عنوان يکي از چهار منطقه بين‌المللي اصلي مد نظر قرار داده شده در برنامه پايدار شوراي گردشگري جهاني در زمينه اکوتوريسم محسوب مي‌شود. از سوي ديگر از طرف دولت نروژ نيز قوانين ويژه‌اي با رويکرد حفظ محيط زيست در زمينه شکار، ماهيگيري و استخراج منابع زير زميني و نفت اعمال مي‌شود.

  ايسلند

کشور ايسلند در سال‌هاي اخير تبديل به يکي از برترين مقاصد گردشگري مبتني بر اکوتوريسم شده و همچنين مي‌توان از اين کشور به عنوان نخستين کشور در زمينه استفاده از انرژي‌هاي پاک نام برد. مسئولين گردشگري در ايسلند با ارائه برنامه‌هاي متعدد طبيعت‌گردي و اقامت در کمپ‌ها و چادرهاي مجهز در مناطق دوردست، گردشگران را به اکوتوريسم تشويق کرده و يکي از اين سياست‌ها، فراهم کردن امکان گردش و گشت و گذار در اين کشور به کمک اسب يا دوچرخه است که خاطره‌اي فراموش‌ نشدني براي هر گردشگري محسوب مي‌شود. يکي از مشهورترين مراکز اقامتي مبتني بر سياست‌هاي ترويج اکوتوريسم در ايسلند، اقامتگاه دوستدار محيط زيست Eyrarbakki در جنوب اين کشور محسوب مي‌شود.

  کنيا

کنيا به عنوان يکي از اصلي‌ترين مقاصد طبيعت‌گردان از سراسر جهان محسوب شده و با دارا بودن علفزارهاي وسيع، حيوانات مختلفي از قبيل زرافه، شير، کرگدن و ... محلي ايده‌آل براي تجربه سافاري است. در اين کشور گزينه‌هاي متعددي مانند سواحل زيبا، صخره‌هاي مرجاني، کوهستان‌ها و ... موجب حضور تنوع زيستي گسترده‌اي شده و انواع مختلف گياهان و جانوران و به ويژه پرندگان خاص در اين کشور زندگي مي‌کنند. سياست‌گذاران کنيا در برنامه‌هاي توسعه گردشگري خود همواره حفظ محيط زيست را در نظر داشته و آن را مقدم بر ساير مسائل مي‌دانند. مرکز اقامتي Swahili Eco Villa-Mgunga House را مي‌توان مشهورترين مرکز دوستدار محيط زيست در حوزه اکوتوريسم کنيا دانست.

  جمهوري پالائو

کشور پالائو در حقيقت جزيره‌اي مستقل در غرب اقيانوس آرام محسوب مي‌شود که داراي سواحلي بسيار زيبا و دريايي با آب‌هاي درخشان و شفافي است که يکي از اصلي‌ترين زيستگاه‌هاي مرجان‌هاي دريايي در جهان به شمار مي‌رود. در اين جزيره همچنين جنگل‌هايي کاملا بکر و دست نخورده قرار دارد که سياست‌هاي دولت اين کشور در راستاي حفظ و صيانت از محيط زيست ويژه آن قرار داشته و از پشتيبانان اصلي اکوتوريسم در جهان به شمار مي‌رود. در اين کشور قوانين سختگيرانه‌اي در زمينه محافظت از طبيعت وجود داشته و پالائو همچنين از اعضاي اصلي برنامه‌اي تحت عنوان سياره متحد آبي (Blue Planet United) محسوب مي‌شود که در راستاي آن، دانشجويان از گوشه و کنار جهان به اين جزيره سفر کرده و ضمن مستندسازي و آموزش درباره طبيعت، با مباني و روش‌هاي پشتياني از اکوتوريسم آشنا مي‌شوند.

   منبع: https://www.tripping.com/explore/8-best-ecotourism-destinations-in-the-world