امروز شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ | ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۷
سهم ما از توریسم درمانی بسیار ضعیف است

فرزانه صدقی- گردشگری پزشکی یا توریسم پزشکی شاخه‌ای از صنعت گردشگری است که امروزه مورد توجه بسیاری از کشورها قرار دارد. در این بین کشورهای در حال توسعه به‌دلیل هزینه‌های پایین‌تر نسبت به کشورهای توسعه‌یافته به مقاصد مهمی برای دریافت خدمات پزشکی تبدیل شده‌اند. واکاویی سهم ایران از اقتصاد این صنعت باعث شد تا گفتگوی اختصاصی با دکترعبدالجلیل کلانتر هرمزی، فوق تخصص جراحی پلاستیک، استاد گروه جراحی پلاستیک دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، رئیس پیشین مرکز پزشکی آموزشی درمانی ۱۵ خرداد، رئیس پیشین انجمن جراحان پلاستيك ايران انجام دهیم.

 

هم اکنون وضعیت ایران از نظر گردشگری سلامت…

ادامه مطلب

اما و اگرهای آزادسازی نرخ هتل‌ها

صبا رضایی -آزادسازی نرخ هتل‌های کشور بحثی است که به تازگی مطرح شده است. به نظر می‌رسد بیشتر فعالان بخش خصوصی و هتلداران کشور با این اقدام موافق باشند اما گروهی نیز معتقدند اتفاقی که برای بلیت هواپیماهای کشور افتاد برای قیمت هتل‌ها نیز رخ می‌دهد و با این کار هزینه اقامت در هتل‌ها به حدی افزایش می‌یابد که امکان سفر کردن برای بیشتر قشرهای جامعه محدود می‌شود و تنها قشر مرفه می‌توانند به راحتی در کشور سفر کنند. شاید آزادساری نرخ هتل‌ها سبب افزایش درآمد حاصل از گردشگران خارجی شود ولی به هر حال گردشگری داخلی نیز برای کشور…

ادامه مطلب

بوی بهبود با عطر جوانان! آینده گردشگری کشور در دست جوانان متخصص

محسن قنبری

کارشناس ارشد گردشگری

 

دیر زمانی است، بر کسی پوشیده نمانده که بدنه رسمی (دولتی) گردشگری کشور با مشکلات و عدم کارایی لازم و نابسامانی‌هایی رو به رو بوده و می‌باشد، عدم برنامه‌ریزی و تصمیمات واقع‌بینانه، ضعف در اجرا و پیگیری، عدم تخصص و روزآمدی لازم کارکنان و عدم ثبات مدیریتی که روی هم رفته و به حق نهادهای مربوطه گردشگری را حائز عناوینی چون پر رفت و آمدترین ارگان دولتی، حیات خلوت مدیران و مسئولین (اشاره به مسئولینی که نیامده رفتند به جای دگر) و ... در سال‌های اخیر کرده است. موضوعاتی که…

ادامه مطلب

برگزاری همایش ها ، مجال ورود گردشگران خارجی به هتل ها را می گیرد

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگریدر این باره می گوید: باید همایش های دستگاه های دولتی در شهر های مطرح و مقاصد مهم گردشگران خارجی کاهش یابد یا به فصل های کم گردشگر اختصاص یابد تا هتل ها بتوانند پذیرای گردشگران خارجی باشند.
وی می افزاید رشد حضور گردشگران خارجی در ایران می تواند باعث ارزآوری و اشتغالزایی شود اما این مهم 
به دلیل کمبود هتل ها و مراکز اقامتی کشور با مانع جدی مواجه است. 
این در حالی است که سالیان متمادی در ایران هتل ها و مراکز اقامتی به سبب کمی گردشگر رونق…

ادامه مطلب

افزایش نرخ اتاق هتلها بررسی می شود

رییس جامعه هتلداران ایران از بررسی افزایش نرخ هتلها تا هفته دیگر خبر داد و گفت: ممکن است افزایش با تخفیف همراه شود.

جمشید حمزه زاده درباره اینکه طبق هر سال در پایان فصل تابستان و اواخر شهریور نرخ هتلها افزایش می یابد،گفت: هنوز مشخص نیست آیا در شش ماهه دوم سال ٢٠ درصد افزایش نرخ وجود داشته باشد یا نه چون بازار کشش ندارد و باید عرضه و تقاضا مورد بررسی قرار گیرد ممکن است برخی از استانها کشش داشته باشد که هتلهایش نرخ را افزایش دهند اما بسیاری از استانهای کوچک این…

ادامه مطلب

روند هتل سازی در استان قزوین سرعت چشمگیری یافته است

همزمان با هفته دولت، هتل دو ستاره راژیا با حضور دکتر ملکی مشاور استاندار و مدیر کل حمایت از سرمایه‌گذاری استان، حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مهندس کشاورز رئیس اتاق بازرگانی استان قزوین و جمعی از مدیران مراکز اقامتی افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین محمد علی حضر تی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در مراسم گشایش هتل راژیا یکی از بزرگترین معضلات قزوین در حوزه گردشگری را کمبود فضاهای اقامتی دانست و گفت: از دیرباز کمبود فضاهای اقامتی در استان قزوین…

ادامه مطلب

گردشگری را باید مثل بیمه و بانک، یک صنعت ببینیم

معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری خواستار حمایت از سرمایه گذاران بخش گردشگری در کشور شد.

«سعید شیرکوند در مراسم افتتاح فاز اول متل‌ها و کلبه‌های جنگلی پروژه گردشگری جوارم سوادکوه گفت: در دولت تدبیر و امید توجه به ظرفیت‌های گردشگری که در گذشته مورد کم‌توجهی قرار گرفته بود ضرورت یافت.

وی افزود: گردشگری در کشور ما به معنای سفر کردن بوده و درآمدزایی نداشت و اغلب مُخل امنیت شهر مقصد و محیط زیست به شمار می‌رفت.

معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی و…

ادامه مطلب

سفرهای دریایی بین ایران و عمان آسان می‌شود

سفر دریایی بین ایران و عمان با برقراری خط تندرو کشتیرانی بندرعباس و خصب و با انگیزه جابجایی مسافر و گردشگران دو کشور آسان‌تر می‌شود.

اوایل امسال نخستین راه دریایی بین دو کشور از طریق بندر خصب و قشم برقرار شد، اکنون این مسیر دریایی درحال راه‌اندازی بین خصب و بندرعباس است و بزودی راه دریایی عمان با چابهار باز می‌شود.

توسعه این راه دریایی و گسترش تعاملات دو کشور بنابر تایید مقامات کشتیرانی ایران و عمان، با اعتراض مسؤولان عربستان همراه شده است.

عبدالحسین خدری که…

ادامه مطلب

تهرانگردی پزشکان برای روز پزشک

«رجبعلی خسروآبادی» از برگزاری تهرانگردیِ پزشکان به مناسب زادروز حکیم ابوعلی سینا و روز پزشک در نیمه اول شهریور ماه خبر داد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران توجه به  مشاهیر علم پزشکی در کنار قدردانی از جامعه پزشکان را هدف از برگزاری این گشت نیمروزه عنوان کرد و افزود: شهرت پزشکان بزرگ ایرانی فرصت بزرگی در  توسعه گردشگری سلامت است که با بهره‌مندی از اعتبار جهانی که مشاهیر علم  پزشکی در طول تاریخ به ایران داده‌اند، می‌توان گردشگران خارجی بسیاری را ترغیب به درمان در ایران کرد.

وی هزینه درمان،…

ادامه مطلب

احداث اولین کمپ کویری خراسان‌جنوبی در دشتِ جهانیِ «لوت»

استان خراسان جنوبی که میزبان بخشی از پرونده میراث جهانی «کویر لوت» و «قنات‌های ایران» است، ضمن برگزاری جشن پرده‌برداری، اولین کمپ کویری استان را در این دشت احداث می‌کند.

حسن رمضانی - رئیس اداره کل میراث فرهنگی استان خراسان جنوبی - با اشاره به برنامه‌هایی برای معرفی بیشتر میراث‌ جهانی شده‌ی استان، «دشت لوت» (که بخشی از آن در استان خراسان جنوبی واقع است) و «قنات بلده فردوس» (یکی از ۱۱ قنات جهانی شده‌ ایران)، به ایسنا گفت: امسال دو اثر ثبت‌جهانی داشتیم که تا پایان شهریورماه برای این دو اثر تاریخی و طبیعی که حفظ و نگهداری از آن‌ها همیشه…

ادامه مطلب

برو به صفحه