امروز پنجشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۲۶ آوریل ۲۰۱۹
معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث اعلام کرد: معافیت گمرکی تجهیزات گردشگری/ واگذاری اختیارات به شهرداری‌ها برای احیاء بناهای تاریخی/ تخصیص اعتبار برای گردشگری مناطق محروم

سعید اوحدی در نشست خبری که چهارشنبه ۴ بهمن ماه در حاشیه یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران برگزار شد،‌ به آخرین تحولات صورت گرفته و مصوبات صادر شده در زمینه سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری اشاره داشت و گفت: صنعت گردشگری در گمرک تاکنون محروم بود بنابراین تلاش‌های زیادی صورت گرفت تا از معافیت گمرکی بهره‌مند شود، این معافیت شامل تجهیزات گردشگری می‌شود.

وی افزود: بخشی از تجهیزات هتل‌های چهار ستاره و پنج ستاره به ناچار باید از خارج کشور وارد شود مثل آسانسور و وسایل نسوز که در گمرک هیچ تعریفی برای آنها نشده بود بنابراین لازم بود تسهیلاتی در بخش گمرک صورت گیرد که این اتفاق اکنون رخ داده است.

اوحدی همچنین به لایحه مصوب در دولت درباره واگذاری اختیاراتی به شهرداری‌ها برای احیاء، مرمت و نگهداری بناهای تاریخی اشاره کرد و گفت: بر اساس این مصوبه شهرداری‌ها موظف می‌شوند، منابعی را برای مرمت، احیا و نگهداری آثار تاریخی اختصاص دهند و سازمان میراث فرهنگی نیز آنها را کمک خواهد کرد.

وی در پاسخ به این سئوال خبرنگار "هتل" که آیا ورود شهرداری‌ها به این حوزه با توجه به اینکه از عوارض معاف هستند و همچنین قوانین خاص خود را دارند منجر به تضعیف بخش خصوصی نمی‌شود، گفت: ایران آنقدر جاذبه‌های تاریخی بی‌شماری دارد که با ورود شهرداری‌ها نیز نقش بخش خصوصی کمرنگ نخواهد شد. البته باید احیای بناهای تاریخی بستری را برای جذب گردشگران فراهم کند.

معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بخش دیگری از سخنانش درباره وضعیت سرمایه‌گذاری خارجی پس از برجام، توضیح داد: ‌در مقطعی پس از برجام رونق جدی با سفر هیات‌های خارجی در این بخش صورت گرفته بود، حتی برخی از کشورها ریسک سفر و سرمایه‌گذاری در ایران را کنار گذاشتند اما در یک سال گذشته با تغییرات در حوزه استکبار جهانی و نوع رویکرد در عهدشکنی، حرکت استراتژی ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی اتفاق افتاد که تاثیرات خود را بر جذب گردشگر و سرمایه‌گذار خارجی گذاشت.

 

اوحدی افزود: آثار رفتار هیجانی و غیرعقلانی رییس‌جمهور آمریکا بر گردشگری ایران مشهود است، هر چند که آمارها نشان از رشد قابل قبول گردشگری دارد، اما جذب گردشگر در شرایط حاضر کار بسیار دشواری است. ما امیدواریم در سال تولید و اشتغال، صنعت پیشران گردشگری بهره‌برداری بسیاری از پروژه‌ها را در پی داشته باشد.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به دستور مقام معظم رهبری برای تخصیص یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای توسعه مناطق محروم روستایی و عشایری، اظهار کرد: پس از این فرمان بر اساس مصوبات دولت برابر ریالی این مبلغ از سوی منابع بانکی به پروژه‌های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اختصاص می‌یابد که رقم آن در حدود دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان می‌شود که این اتفاق بی‌سابقه بوده است.

به گفته او، هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان این تسهیلات در حوزه تاسیسات اقامتی، بوم‌گردی و مناطق گردشگری و هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر آن در حوزه صنایع دستی تخصیص می‌یابد.

او تاکید کرد: بر اساس جلسه‌ای که با معاون رییس‌جمهور در امور مناطق محروم داشته‌ایم تاکید شده این بودجه به هیچ وجه در سایر بخش‌ها هزینه نشود. پیش‌بینی این است که با این اعتبار ۵۰ هزار شغل ایجاد شود. مناطق محروم می‌توانند از این منابع استفاده کنند به همین منظور کارگروهی در استان‌ها به ریاست استاندار و به دبیری مدیرکل اداره تعاون و کار و با مسئولیت‌پذیری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تشکیل شده است.

اوحدی اضافه کرد: مزیت این تسهیلات آن است که برای شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت، ۱۰ درصد کارمزد تسهیلات و در مناطق محروم شش درصد کارمزد درنظر گرفته شده است که تقریبا این تسهیلات، قرض‌الحسنه حساب می‌شود. در مناطق مرزی نیز با توجه به تردد زائران اربعین و کمبودهایی که وجود دارد نیز بهتر است بخشی از اعتبارات نیز در این مناطق هزینه شود.

معاون سرمایه‌گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سپس توضیحاتی درباره سامانه بهین‌یاب ارائه کرد و افزود: تاکنون ۳۲۵ طرح سرمایه‌گذاری در این سامانه ثبت شده‌اند که ۲۹۴ طرح در کمیته، بررسی شده و ۸۴ طرح در شرف معرفی به شعبه‌های بانکی برای بهره‌مندی از تسهیلات است.

وی ادامه داد: براساس توافق با صندوق توسعه ملی در سال ۹۶، سقف منابع تخصیص یافته به پروژه‌های گردشگری فقط ۳۰۰ میلیارد تومان بود که برای سال ۹۷ این تسهیلات به ۱۴۰۰ میلیارد تومان رسیده و ۴۰۰ درصد افزایش منابع داشته است. سود این تسهیلات بین ۱۰ تا ۱۴ درصد بر اساس شرایط مناطق در نظر گرفته شده است. هفت بانک عامل نیز مسئول پرداخت این تسهیلات هستند، برای اینکه طرح‌ها در فرآیند کش و قوس بانک‌ها گرفتار نشوند نیز کمیته‌های استانی با مشارکت بانک‌های عامل تشکیل شده است.

او همچنین به طرح اشتغال گردشگری و صنایع دستی توسط این سازمان که ۱۳۷ هزار شغل به عنوان برنامه تکلیفی در نظر گرفته شده است، افزود: در گردشگری به ازای هر ۵۰ میلیون تومان یک شغل می‌توان ایجاد کرد، در حالیکه سایر صنایع به ازای هر ۵۰۰ میلیون تومان یک شغل ایجاد می‌کنند. علاوه بر این اسناد بالادستی پیش‌بینی کرده‌اند ایران در سال ۱۴۰۴خورشیدی، ۲۰ میلیون گردشگر داشته باشد که هم‌اکنون سهم آن در تولید ناخالص ملی ۳.۳ درصد است که پیش‌بینی شده این سهم به هفت درصد برسد.

اوحدی همچنین اعلام کرد: یک میلیارد دلار در سازمان جذب سرمایه‌گذاری خارجی به عنوان پروژه مصوب گردشگری تحویل داده شده که ۳۶۴ میلیون دلار در هفت پروژه تاکنون جذب شده که قرار است توسط سرمایه‌گذاران خارجی به بهره‌برداری برسد، مثل هتل کویتی‌ها در مشهد.